Zamknij

Rolety Rzymskie - modna dekoracja okienna

14:30, 14.01.2020 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wybór dodatków, które dodadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru to trudne zadanie. Dotyczy to szczególnie przedmiotów, które oprócz dekorowania pomieszczeń, mają też pełnić praktyczne funkcje.

Przykładem mogą być tutaj dekoracje okienne mające na celu jednoczesne zaciemnienie wnętrz czy też osłonięcie ich od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Co wybrać w takiej sytuacji? Jedną z ciekawszych propozycji będą tutaj rolety rzymskie. Są one ciekawą alternatywą zarówno dla firan i zasłon, jak i tradycyjnych rolet. Sprawdź, czym wyróżnia się ta modna dekoracja.

Czym wyróżniają się rolety rzymskie?

Rolety rzymskie przed zaciągnięciem do góry bardzo przypominają te klasyczne np. mini rolety czy te chowane w kasecie. Jednak znacznie się od nich różnią sposobem zaciągania właśnie. W tym przypadku tkanina nie jest nawijana na poziomy drążek, a jedynie podciągana do góry. Takie rozwiązanie sprawia, że tkanina, z jakiej wykonana jest roleta, układa się w efektowne fałdy materiału, przypominające drapowanie. Dzięki temu rolety tego typu chętnie wykorzystywane są między innymi w sypialniach i jadalniach nawiązujących swoim stylem do stylu prowansalskiego, glamour czy śródziemnomorskiego. Możesz je wykorzystać także aranżując pokój w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednią kolorystykę. Decydując się na konkretny kolor, pamiętaj też o tym, aby pasował on do pozostałych elementów znajdujących się we wnętrzu. Może on korespondować z kolorem ścian lub mebli, szczególnie jeśli są one tapicerowane.

Zwróć też uwagę na to, aby kolor rolety nie przytłaczał wnętrza. Do niewielkich pomieszczeń polecane są w szczególności rolety w jasnych odcieniach wykonane z tkaniny perłowej. Z kolei do większych, otwartych przestrzeni możesz wykorzystać ciemniejsze kolory np. ceglany, calvados czy mahoniowy. Te odcienie sprawdzą się szczególnie w przypadku aranżacji industrialnych czy loftowych.

Jakie praktyczne zalety mają rolety rzymskie? Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Niezaprzeczalną zaletą rolet rzymskich jest ich wysoka estetyka. Jednak to nie jedyna ich zaleta. Pozwalają one stosunkowo dobrze zaciemnić pomieszczenia, w jakich są montowane. Osłaniają je też od ciekawskich spojrzeń z zewnątrz. Będą zatem ciekawą alternatywą dla klasycznych rolet, czy też firanek i zasłonek.

Rolety tego typu mogą być też montowane na trzy sposoby. Jednym z najchętniej wybieranych jest montaż do ramy okiennej. Dzieje się tak dlatego, że jest to nieinwazyjny sposób. Jeżeli jest on niemożliwy, możesz zdecydować się na inwazyjny montaż rolety do ściany lub sufitu.

Kolejną kwestią jest to, że możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji mechanizmu prowadzenia rolety. Klasyczną ze sznureczkiem lub koralikowy. Oba rozwiązania proponuje między innymi firma karnix.pl. W pierwszej opcji, aby zatrzymać roletę, należy zaciągnąć sznurek pod kątem 45 stopni w stosunku do ściany. W drugim, w określonym miejscu zakłada się zaczep hamujący. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie wspomnianego producenta.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone